«Երբ Բաքվում էինք, նկատեցինք ԵԽ բանաձևի վերաբերյալ քննադատական մոտեցումը»․ Մքալիսթեր
![]() 241 Ուրբաթ, 22 հուլիսի, 2022 թ., 19:06 «Եվրոխորհրդարանը վերջերս մի բանաձև է ընդունել, որով դատապարտել ենք այն շարունակական քաղաքաքականությունը, որով սրբվում և ժխտվում է Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը ԼՂ-ում և դրա շուրջ»,- այսօր՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերը։ «Այս բանաձևն ընդունվել է Եվրոխորհրդարանի մեծամասնության կողմից։ Երբ Բաքվում էինք, նկատեցինք, որ սույն մոտեցումը քննադատական էր, ինչը և հրապարակվեց Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից»,- նշեց ԵՄ ներկայացուցիչը։ «Եվրոխորհրդարանն ունի ավանդույթ՝ ձևակերպելու բանաձև երրորդ երկրներում առկա իրավիճակների մասին։ Մենք արել ենք դա նախկինում և շարունակելու ենք անել․ ոմանք կողջունեն մեր բանաձևերը, այլոք կքննադատեն»,- ասաց նա։ «Նկատել եմ, որ Եվրոխորհրդի այս բանձևը կտրուկ քննադատության է արժանացել»,- հավելեց Մքալիսթերը։ |