«Հայրենիքի յուրաքանչյուր հատվածի հայաթափման հետ մենք բազմակի թուլանում ենք»․ Վարդան Բալյան
Շաբաթ, 23 հուլիսի, 2022 թ., 18:24
Քաղաքական վերլուծաբան Վարդան Բալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Հին հունական առասպել կա հսկա Անթեյոսի մասին, ով Լիբիայի տիրակալն էր, ծովերի աստված Պոսեյդոնի և երկրի աստվածուհի Գեայի որդին: Առասպելական ուժի տեր այդ դյուցազունը անպարտ էր բոլոր մենամարտերում, ոչ ոք չէր կարողանում հաղթել նրան, քանի որ կռվի ընթացքում, երբ ուժի պակաս էր զգում, հպվում էր մայր-հողին և վերականգնում ուժերը։
Պատմում են, որ Հերակլեսը մենամարտի ժամանակ մի քանի անգամ գետնին է զարկում Անթեյոսին, բայց Գեայի որդին դրանից ամեն անգամ ավելի էր զորեղանում: Ու Հերակլեսը գետնից պոկում, օդ է բարձրացնում ախոյանին և խեղդամահ անում:
Թշնամին մեզ հաղթելու այս եղանակն է ընտրել, պոկում է մեզ ուժ սնող հայրենի հողից: Հայրենազրկված հայը, հայությունը դատապարտված է խեղդամահ լինելու: Հայրենիքի յուրաքանչյուր հատվածի հայաթափման հետ մենք բազմակի թուլանում ենք՝ այդ անվիճարկելի ու դաժան իրղություն է: Հայապահպանության միակ ճանապարհը հայրենատիրությունն է, և մենք պարտավոր ենք հիմա մեկնարկել արդյունավետ և ուժեղ պետականաշինություն հայրենատիրության գաղափաբանության հիմքով, եթե ուզում ենք ապրել, եթե իրապես ուզում ենք ապագա ունենալ: Ու պետք չէ հղում անել, թե երկրի բնակչության մեծամասնությունը քաղաքական լյումպենն է, որովհետև ուժեղ և արդյունավետ պետություն կառուցողը որևէ պարագայում լյումպենը չէ, չի եղել և չի կարող լինել: Իշխանության հետ նույնացման խաբկանքից ներկայում ագրեսիվացած այդ զանգվածը մշտապես ծառա է ցանկացած իշխանության, իշխանավորի, հետևաբար, խնդիրը ամենևին նրանք չեն»։