«Փաշինյանի տարբերությունը նախորդներից նրանում է, որ պարազիտային շերտերը վերջնականապես կազմակերպեց որպես իշխող դասակարգ»․ Վ․ Բալյան
![]() 554 Կիրակի, 24 հուլիսի, 2022 թ., 14:00 Քաղաքական վերլուծաբան Վարդան Բալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Անկախության վերականգնումից ի վեր մեր բոլոր իշխանությունները՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանից մինչև Սերժ Սարգսյան, պայմանականորեն ասած արել են հնարավոր ամեն ինչ հայկական հասարակության ներսում պարազիտային խավերի ձևավորման ու աճի համար: Եվ հայկական հասարակությունը ինքնագաղութացվել է իր ներսում պատալոգիկ սոցիալական գործընթացների արդյունքում ձևավորված այդ պարազիտների կողմից: Փաշինյանի տարբերությունը իր նախորդներից թերևս կայանում է միայն նրանում, որ նա իր նախորդների օրոք և նրանց ջանքերով բազմացած պարազիտային շերտերը վերջնականապես կազմակերպեց որպես իշխող դասակարգ: Ակնկալել, որ երկիրը կարող է հաղթահարել և դուրս գալ համարյա երսուն տարի անընդհատ շարունակվող այս պերմանենտ ճգնաժամից առանց պարազիտային խավերին քաղաքականապես ճնշելու, առնվազն միամտություն է: Ակնկալել, որ այդ կարող են անել կամ կանեն Հայաստանի նախկին-ներկա, բոլշևիկ կամ նեոբոլշևիկ ղեկավարները, հաստատ ապուշություն է: Աղբյուրը` Վարդան Բալյան |