Ըստ Էրդողանի, Պուտինը ցանկություն ունի մասնակցելու Bayraktar-ների արտադրությանը
Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև համագործակցությանը՝ թուրքական Baykar Makina ընկերության կողմից արտադրված Bayraktar TB2 հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության հարցում։ Այս մասին հայտնում է տեղական Haber 7 հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի ղեկավարի հայտարարությունը։
Ըստ տեղեկությունների, իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի նիստում Էրդողանը խոսել է Baykar Makina-ի նոր հաճախորդների՝ Ռուսաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մասին։ Այսպիսով, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի ղեկավարին ասել է, որ Ռուսաստանը կցանկանար համագործակցել անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության հարցում։
Նախագահ Էրդողանը նաև ասել է, որ ԱՄԷ-ն Թուրքիային առաջարկ է արել՝ իր տարածքում Baykar-ի գործարան հիմնելու։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ թուրքական զինտեխնիկայով հետաքրքրված են նաև Սաուդյան Արաբիայի ներկայացուցիչները։ Նրանք ցանկանում են ձեռք բերել Akıncı TİHA անօդաչու սարքեր:
Bayraktar TB2 անօդաչու սարքերն օգտագործվել են Իրաքում, Սիրիայում, Լիբիայում, 44-օրյա Հայրենական պատերազմում 2020 թվականի աշնանը։ 2021 թվականի աշնանից Ուկրաինան թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի հիմնական գնորդն է։