«Մամիկոն Ասլանյանը հոսպիտալացվել է․ իրականացվելու է սրտի զոնդավորում»․ Երվանդ Վարոսյան
![]() 216 Չորեքշաբթի, 27 հուլիսի, 2022 թ., 17:00 Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանի գրառումը․ «Արդեն տեղյակ եք, որ ժամեր առաջ զարկերակային ճնշման սուր տատանումներ նախնական ախտորոշմամբ քրեակատարողական հիմնարկից «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն է տեղափոխել Մամիկոն Ասլանյանը։ Բժշկական կենտրոնում իրականացված նախնական հետազոտությունների արդյունքում բժշկական անձնակազմի կողմից որոշում է կայացվել հետագա հետազոտությունների նպատակով Մամիկոն Ասլանյանին հոսպիտալացնել։ Վաղը, ի թիվս այլնի իրականացվելու է նաև սրտի զոնդավորում։ Հետազոտությունների փաստաթղթսվորված արդյունքները մեր տրամադրության տակ ունենալուն պես, հնարավոր է անհապաղ միջնորդություն ներկայացնենք դատարան Մամիկոն Ասլանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի հարցը վերանայելու պահանջով։ Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին»։ Աղբյուրը` Երվանդ Վարոսյան |