«Ժողովուրդը պետք է դուրս գա փողոց, ասի՝ 33 դիվիզիա շրջափակման մեջ ես գցել, ո՞ւր են մեղավորները, խի՞ չեն պատժվում»․ Շ․ Հարությունյան
![]() 470 Կիրակի, 31 հուլիսի, 2022 թ., 16:36 «Արդեն պատերազմից գրեթե 2 տարի է անցել։ Ո՞վ է պատասխանատվության ենթարկվել 30-35 հազար զորքի շրջապատման մեջ հայտնվելու համար, որոնց փրկելու համար, ըստ Նիկոլի, ստորագրվել է կապիտուլացիան»,- «Նոյան տապան» մամուլի ակումբում ասել է «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանը։ «Ամբողջ գեներալիտետը պետք է հեռացվեր, մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեին։ Գերագույն գլխավոր հրամանատարի հետ միասին բոլորը պետք է պատժվեն այդքան մեծ զորքերի շրջապատումն անխուսափելի դարձնելու համար»,- ասաց նա։ «Ժողովուրդը պետք է դուրս գա փողոց ոչ թե Ռոբերտ Քոչարյանի օրակարգով, այլ ասի՝ 33 դիվիզիա դու շրջափակման մեջ ես գցել, որի արդյունքում ստորագրել ու արդարացրել ես քո կապիտուլյացիան։ Հիմա դրա մեղավորները ո՞ւր են, խի՞ չեն պատժվում», ասաց Շ․ Հարությունյանը։ |