«Այլևս փաստ է, որ հայկական երկու Հանրապետություններ քաղաքացիների մուտք գործելու իրավունքը որոշվում է Ադրբեջանում». Արսեն Բաբայան
![]() 299 Երկուշաբթի, 01 օգոստոսի, 2022 թ., 13:12 «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Արսեն Բաբայանը գրում է. «Այլևս փաստ է, որ հայկական երկու Հանրապետություններ քաղաքացիների մուտք գործելու իրավունքը որոշվում է ադրբեջանում: Քիչ առաջ տեղեկացա, որ՝ 1) «Պերսոնա նոն գրատա» է հայտարարվել Նիդերլանդների Հայ Դատի գրասենյակի ղեկավար Մասիս Աբրահամյանը։ Նրա մուտքը Հայրենիք արգելված է, և այժմ պարոն Աբրահամյանը գտնվում է «Զվարթնոց» օդանավակայանի տրանզիտային հատվածում։ 2) Արգելվել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մուտքն Արցախի Հանրապետություն: Մենք այսպիսի Հայաստան հաստատ չենք երազել... Ադրբեջանական իշխանության հայաստանյան ներկայացուցչությունը, ի դեմս դրա ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի, շարունակում է կառավարել Հայաստանը»: Աղբյուրը` Արսեն Բաբայան |