«Հայաստան» խմբակցությունում որոշել են հրաժարվել մանդատներից. ստորագրահավաք է սկսվել․ «Ժողովուրդ»
![]() 237 Երեքշաբթի, 02 օգոստոսի, 2022 թ., 09:12 «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով «Հայաստան» խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցությունը ստորագրահավաք է սկսել: Խմբակցության անդամները որոշել են ոչ միայն իրենք իրենց, այլ նաև «Հայաստան» դաշինքի բոլոր 153 անդամների ստորագրությունները ստանալ առ այն, որ եթե որոշեն հրաժարվել պատգամավորական մանդատներից, ապա այն բոլորի վրա է տարածվելու: «Այսինքն՝ մարդիկ չլինեն, որ եթե մանդատ ստանալու հերթն իրենց հասնի, ինչ-որ խաղերի մեջ մտնեն իշխանության հետ ու համաձայնեն «Հայաստան» խմբակցության մանդատով խորհրդարան գնալ»,- նշեց մեր զրուցակիցը: Տեղեկությունը մեկնաբանելու համար «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ-ական Գեղամ Մանուկյանին դիմեցինք, նա, սակայն, հրաժարվեց որևէ մեկնաբանություն տալ: «Առանց մեկնաբանության»,- ասաց նա: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում |