Հնդկաստան-Ռուսաստան գործարքը ցույց տվեց Արևմուտքին, թե որքան դժվար է մեկուսացնել Մոսկվային. WP
Հնդկաստանը կտրուկ մեծացրել է ռուսական պարարտանյութերի ներմուծումը, ինչը ցույց է տալիս մի մեծ խոչընդոտ, որին բախվում են Միացյալ Նահանգները և նրա դաշնակիցները՝ փորձելով մեկուսացնել Ռուսաստանը, գրում է The Washington Post-ի սյունակագիր Նինա Մասիհը:
Նա նշում է, որ ապրիլ-հունիս ամիսներին Նյու Դելին Մոսկվայից ռեկորդային 7,74 մլն տոննա պարարտանյութ է գնել։ Հնդկաստանը նաև ավելացրել է ածուխի և արևածաղկի ձեթի մատակարարումները։ Մայիսին հարավասիական պետությունը Ռուսաստանից ներմուծել է 8,3 մլրդ դոլարի ապրանք, ինչը գրեթե երեք անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։
Հոդվածի հեղինակը հիշեցրել է, որ սա միակ երկիրը չէ, որը սերտ տնտեսական կապեր է հաստատել Մոսկվայի հետ։ Բրազիլիային նույնպես անհրաժեշտ են ռուսական պարարտանյութեր, որոնք անհրաժեշտ են սոյայի արժեքավոր բերքի համար:
Լրագրողը նշել է, որ այս նահանգներում գյուղատնտեսությունը զգալի անկում կունենա առանց Ռուսաստանի կողմից հուսալի մատակարարումների։