«Սահուն մտնում ենք ծրագրի հաջորդ, միգուցե վերջին փուլ». Արշալույս Զուրաբյան
![]() 274 Երկուշաբթի, 08 օգոստոսի, 2022 թ., 03:06 Պատմաբան Արշալույս Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Հայաստանում և Հայաստանով ապրող յուրաքանչյուր մտածող ու զգացող մարդ հոգեպես կոտրված է։ Իշխանության բերված խամաճիկ ռեժիմն ամեն ինչ անում է բոլորիս մեջ անորոշության, անօգնականության, խուճապի զգացողությունը խորացնելու և զոհի հոգեբանություն ձևավորելու համար։ Ռեժիմի թիրախում ամբողջ հասարակությունն է։ Պետական մակարդակով ագրեսիվ հետևողականությամբ իրականացվում է լավ ծրագրված ներքին ագրեսիա՝ չընդհատվող հոգեբանական բռնություն՝ ժողովրդի մեջ արժանապատվությունն ու ինքնապաշտպանության բնազդը վերջնականապես խեղդելու և արտաքին ագրեսիան էլ ավելի դյուրացնելու ու ավարտին հասցնելու համար։ Եվ սա նրանց հաջողվում է։ Օր-օրի մեզ զգում ենք ավելի թույլ ու ընդարմացած, սառն ու անտարբեր, լքված ու անօգնական։ Սահուն մտնում ենք ծրագրի հաջորդ, միգուցե վերջին փուլ»։ Աղբյուրը` Արշալույս Զուրաբյան |