«Որևէ պետություն իրավունք չունի խառնվելու մեր երկրի գործերին». Ա. Բախշյանը ֆլեշմոբի կոչ է անում
![]() 264 Ուրբաթ, 19 օգոստոսի, 2022 թ., 19:24 Կրթության տեսչական մարմնի կառավարման խորհրդի անդամ Անահիտ Բախշյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ժողովո՛ւրդ ջան, եկեք միանանք այս ֆլեշմոբին Ես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ, ինչպես նաև՝ ՀՀ իշխանության կրողն եմ ու ՌԴ ԱԳՆ-ին պատասխանում եմ՝ Հայաստանի Հանրապետությունն անկախ ու ինքնիշխան երկիր է, որտեղ ՀՀ քաղաքացու ազատ արտահայտվելու իրավունքը սահմանված է օրենքով: Գոյություն ունեցող որևէ պետություն բարոյական և իրավական իրավունք չունի խառնվելու մեր երկրի ներքին և արտաքին գործերին: Վերոնշյալը համարում եմ քաղաքական սանձարձակություն: Ի տարբերություն ձեր «երկրի», որը կառավարվում է մեկ մարդու կողմից, Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ԺՈՂՈՎՐԴԻՆ, որն ամրագրված է ՀՀ Սահմանդրությամբ, և դուք արդեն ստացել եք ձեր քայլերի պատասխանը ՀՀ իշխանության միակ տիրոջից՝ ԺՈՂՈՎՐԴԻՑ»: Աղբյուրը` Անահիտ Բախշյան |