«Միասնական հայրենիք»-ը հայտարարություն է տարածել
Շաբաթ, 20 օգոստոսի, 2022 թ., 13:42
ԱՀ «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը հայտնում է. «Ս․թ․ օգոստոսի 19-ին մամուլը տեղեկատվություն տարածեց այն մասին, որ ԱՀ Ազգային ժողովի «Արդարություն», «ԱԺԿ» և «ՀՅԴ» խմբակցությունները դիմել են Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ղեկավարությանը՝ ՀՀ-ում ՌԴ խորհրդական-դեսպանորդի՝ Լաչինի միջանցքի առնչությամբ հայտարարության վերաբերյալ լրացուցիչ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով։
Սույն նախաձեռնությանը «Միասնական հայրենիք» խմբակցության չմիանալու կապակցությամբ պարզաբանում ենք․
☑️ «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը նախաձեռնության մասին տեղեկացել է մամուլի հրապարակումներից, ուստի մեր կողմից դրան միանալու կամ չմիանալու վերաբերյալ «Արդարություն» խմբակցության ներկայացուցիչների շահարկումներն արհեստական են։
☑️ «Միասնական հայրենիք» խմբակցության կողմից ազգային-անվտանգային հարցերի շուրջ «Արդարություն» խմբակցության հետ պարբերաբար համագործակցության փորձեր են նախաձեռնվել, որոնք վերջինիս ղեկավարության կողմից ստորադասվել են նեղ քաղաքական ձգտումներին:
☑️ Խիստ տարակուսելի է ոչ միայն «Արդարություն» խմբակցությանն ընդդիմադիր որակելը, այլև ընդդիմադիր քողի ներքո նրա ներկայացուցիչների քաղաքական սեթևեթանքները, դիցուք՝ սույն նախաձեռնությունը։ Սույն խմբակցությունը, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ ցուցադրական հանդիպում նախաձեռնելու փոխարեն, կարող է մանրամասն պարզաբանումներ ստանալ իր նախընտրական ցուցակը գլխավորած, ռուսական և ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարող ու համաձայնություններ ստորագրող ԱԽ քարտուղարից։
⁉️ «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը ստիպված է Աժ «Արդարություն» խմբակցությանը հիշեցնել, որ Աժ-ում գտնվելու իրենց նպատակն ու գործառույթը «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունից և նրա առաջնորդ Սամվել Բաբայանից ունեցած կոմպլեքսների հանրայնացումը չէ։
❗Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ հայության համար այս բախտորոշ շրջանում, հնարավոր կարող ուժերը մեկտեղելու փոխարեն, քաղաքական լարախաղացությամբ զբաղվելը չի բխում Արցախի և համայն հայության առջև ծառացած մարտահրավերներից։