«Ցանկացած տղամարդ ոչ մի կնոջ նկատմամբ որևէ հարց պետք է չունենա»․ Քաջարանի քաղաքապետ
![]() 252 Կիրակի, 21 օգոստոսի, 2022 թ., 15:06 «Կարծում եմ, որ ցանկացած տղամարդ ոչ մի կնոջ նկատմամբ որևէ հարց պետք է չունենա, երկրորդն էլ՝ մենք մեր ջենթլմենական կեցվածքն ենք ցույց տալիս որպես սյունեցի․․․ այո, մենք կանանց հարգել գիտենք»,- Քաջարանի օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակում, 24 news-ի հետ զրույցում, ասաց համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանը։ Ինչ վերաբերում է կառավարության անդամների հետ հարաբերություններին, Փարամազյանն ասաց․ «Այո, մենք մարզպետի հետ երկար ժամանակ է ընկերություն ենք անում, և դա թույլ է տալիս ավելի շատ ծրագրեր իրագործել մեր համայնքում, քանի որ դուք չեք կարող համայնքի ղեկավար լինել և կառավարության հետ հարաբերություններ չունենալ»։ Հարցին՝ կալանքից ազատ արձակվելուց հետո իշխանության ներկայացուցիչների, մասնավորապես Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որևիցե հարաբերություններ ունի՞ արդյոք, Մ․ Փարամազյանն արձագանքեց․ «Երբևիցե»։ Մանրամասները՝ տեսանյութում |