«Սեպտեմբերի 21-ին տեր կանգնելու համար օգոստոսի 23-ը պետք է գնահատել». Անդրանիկ Թևանյան
![]() 146 Երեքշաբթի, 23 օգոստոսի, 2022 թ., 17:24 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի գրառումը. «Գոյության կռիվ. կանխել տոների գողացումը Հայաստանի գլխավոր տոնը սեպտեմբերի 21-ին է, որի հիմքերը դրվել են օգոստոսի 23-ին: Սեպտեմբերի 21-ին ու օգոստոսի 23-ին տեր կանգնելու խորհրդանշական օրը Եռատոնն էր: Մայիսի 9, սակայն, մեզանից գողացվեց նոյեմբերի 9-ին: Գողությունը շարունակվում է ու նոր «բնագծեր» նվաճում: Եթե 32 տարի առաջ օգոստոսի 23-ին ամրագրված ՀՀ առաքելությունը, մասնավորապես, Արցախի ու Հայոց ցեղասպանության մասով զրոյացվի (ինչն իրականացնում են օրվա իշխանությունները), ապա մեր երկրի գոյությունը կիմաստազրկվի: Սեպտեմբերի 21-ին տեր կանգնելու համար օգոստոսի 23-ը պետք է գնահատել ու որևէ պարագայում թույլ չտալ նոր նոյեմբերի 9-ը, ինչի գլխավոր նախապայմանն իշխանափոխությունն է՝ առողջ, պրոֆեսիոնալ, ազգային, պետական մտածելակերպով իշխանության ձևավորումը»: Աղբյուրը` Անդրանիկ Թևանյան |