Պաշտոնն էլ ժառանգեց, սենյակն էլ․ «Հրապարակ»
![]() 223 Չորեքշաբթի, 24 օգոստոսի, 2022 թ., 09:12
«Հրապարակ» թերթը գրում է. ««Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի՝ մանդատից հրաժարվելուց հետո Ազգային ժողովում շատերն են աչք ունեցել խմբակցության ղեկավարի աշխատասենյակի վրա։ Վանեցյանն իր միջոցներով 7 իր սովորույթի համաձայն՝ նորաոճ ու շքեղ վերանորոգել ու կահավորել էր խմբակցության ղեկավարի իր աշխատասենյակը, որը ժամանակին ծառայել է Նիկոլ Փաշինյանին, ապա՝ Էդմոն Մարուքյանին։ Իսկ Վանեցյանին աշխատասենյակը փոխանցվել էր բավականին անմխիթար վիճակում: Տեղեկացանք, որ ԱԺ աշխատակազմը, Վանեցյանի հեռանալուց հետո, փորձել է իրենով անել հարմարավետ, գեղեցիկ ու ընդարձակ աշխատասենյակը: Եվ անգամ մտադիր են եղել այստեղ տեղավորել աշխատակազմի ղեկավար Վահան Նարիմանյանին: Սակայն, հավանաբար, հասկացել են, որ ընդդիմադիրների տարածքից մի կտոր զավթելը կարող է աղմուկ բարձրացնել, ուստի հրաժարվել են այդ մտքից: Մենք տեղեկացանք, որ Վանեցյանի աշխատասենյակում շուտով կտեղավորվի նրանից հետո խմբակցության ղեկավարի պարտականությունները ստանձնած Հայկ Մամիջանյանը, իհարկե, եթե խմբակցությունը գնա խորհրդարան 7 դադարեցնի բոյկոտը։ Հիշեցնենք, որ Մամիջանյանը մինչ այս խմբակցության քարտուղարն էր, հիմա քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնում է Տիգրան Աբրահամյանը: