«Իշխանության համար այս տարբերակը ցանկալի չէ, բայց դիմադրության ռեսուրսներ չունի». Սուրեն Սուրենյանց
Չորեքշաբթի, 24 օգոստոսի, 2022 թ., 10:12
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի գրառումը. «Մարդկային կյանքերը շատ թանկ են, որպեսզի օգտագործվեն՝ որպես ներքաղաքական դիվիդենտ
Անկախության հռչակագրի հերթական տարեդարձը Նիկոլ Փաշինյանն օգտագործեց՝ ուղերձում նկարագրելու համար այն անբարենպաստ համատեքստը, որում հայտնվել է Հայաստանը:
Սակայն հիմա հուզական խոսքերի, գեղարվեստական ձևակերպումների ժամանակը չէ: Հայաստանի իշխանությունը հասարակության հետ անկեղծ կոմունիկացիայի անհրաժեշտություն ունի: Դրա համար անհրաժեշտ է հրաժարվել պոպուլիզմից ու պաթոսից: Աղավնոյի ու Բերձորի հարցը որոշվել էր նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով, բայց Հայաստանի իշխանության քաղաքական համարձակությունը չհերիքեց հասարակության առերեսել իրականության հետ ու իրեն ներքաղաքական հարձակումներից ապահովագրելու համար՝ նա դարձյալ գնաց Բաքվի ագրեսիվ օրակարգը լեգիտիմացնելու ճանապարհով, ինչի համար վճարեցինք երկու հայորդիների կյանքով:
Հիմա՝ կոմունիկացիաների կամ, այսպես կոչված, միջանցքի թեման է: Հայաստանին կրկին ինչ-որ բան պարտադրվում է: Իհարկե, խոսքը, ըստ ամենայնի, ոչ թե էքստերիտորիալ միջանցքի, այլ, այսպես ասած, ֆունկցիոնալ կամ ռուսական միջանցքի մասին է:
Իշխանության համար այս տարբերակը ցանկալի չէ, բայց դիմադրության ռեսուրսներ չունի:
Տպավորություն ունեմ, որ իշխանությունն այդ հարցը դարձյալ ուզում է լուծել մեր որդիների հաշվին, որպեսզի մի կողմից, չհայտնվի ներքաղաքական հարձակումների կիզակետում, մյուս կողմից՝ արտաքին հարաբերություններում լեգիտիմացնի «դիմադրության» իմիտացիան:
Մի՛ վարվեք այդպես, անկեղծ խոսեք ժողովրդի հետ: Մարդկային կյանքերը շատ թանկ են, որպեսզի օգտագործվեն՝ որպես ներքաղաքական դիվիդենտ»: