«Օրինագիծը նոր փորձանք է բերելու երկրի պաշտպանունակության գլխին». Արա Պողոսյան
Հինգշաբթի, 25 օգոստոսի, 2022 թ., 17:12
Քաղաքագետ Արա Պողոսյանի գրառումը․ «Հաստատուն քայլերով գնում ենք անվտանգային համակարգի ոչնչացման, Բանակային ծառայության վարկաբեկման ու տոտալ անլրջացման, սոցիալական արդարություն ունենալու տեսական հնարավորությունների ոչնչացման ճանապարհով։
Չզարմանաք, երբ մի օր միտինգներ հրավիրվեն բանակային ծառայությունը վերացնելու նպատակով։ Չէ՞ որ հարևանի տղուն 24 միլիոնով ազատող ծնողին նայելով, ամեն ծնող ատելությամբ է լցվելու թե՛ պետության և թե՛ ծառայության նկատմամբ։
Խորանալու է ատելությունը աղքատ խավի և քիչ թե շատ բարեկեցիկ ապրողների միջև, ինչը բերելու է նոր ներքին դիմակայության և պետականության հիմքերի սասանման։
Պայմանագրային զինվորական ծառայությունը չի՛ կարող փոխարինել ժամկետային զինվորական ծառայությանը առնվազն կարճաժամկետ ժամանակահատվածում, քանի որ պրոֆեսիոնալ բանակային համակարգի անցման համար անհրաժեշտ որևէ բազիսային էլեմենտ մենք դեռևս չունենք, այդ թվում և այդ համակարգի ամենամեծ խոչընդոտը մնում է տնտեսության զարգացման ցածր մակարդակը և տեխնոլոգիական արդյունաբերության նվազ վիճակը, կոմունիկացիոն ուղիների խոցելիությունը և այլն․․․
Այսպիսի օրինագիծը նոր փորձանք է բերելու երկրի պաշտպանունակության գլխին և հասարակական ներքին համերաշխության ապահովմանը։
Ուզո՞ւմ եք քանդել երկիրը, ուրեմն ճիշտ ճանապարհին եք․․․»: