«Մտավախություն չունե՞ք, որ մի օր էլ Ձեզ է մեղադրանք առաջադրվելու»․ լրագրողը՝ Տիրան Խաչատրյանին
![]() 242 Ուրբաթ, 02 սեպտեմբերի, 2022 թ., 20:42 Ֆրանսիայի հրապարակում, լրագրորղի հարցին՝ տպավորություն է ստեղծվում, որ պատերազմում մեր պարտությունը փորձ է արվում բարդել անփութությունների վրա, հրամանատարական կազմի վրա, դրանք կարո՞ղ էին էական նշանակություն ունենալ պատերազմի ընթացքի վրա, Գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը պատասխանեց․ «Չգիտեմ՝ ինչու է հիմա տպավորություն ստեղծվում, երբ դեռևս բավականին երկար ժամանակ առաջ կոնկրետ պատասխանատու անձը հայտարարություն արեց, որ ինքը համար մեկ պատասխանատուն է, բայց համար մեկ մեղավորը չէ»։ Հարցին՝ մտավախություն չունե՞ք, որ մի օր էլ ձեզ է մեղադրանք առաջադրվելու և պաշտոնաթող պաշտոնյաներն էլ են պատասխանատվության ենթարկվելու, Տիրան Խաչատրյանը պատասխանեց․ «Չեմ էլ կասկածում, որ վաղը հերթը ինձ կհասնի․․․բայց ակնհայտ է՝ միանշանակ փորձում են մեկի կաշին փրկել»։ |