Ընդդիմության առաջնորդները դժվարությամբ են փող ծախսում. «Հրապարակ»
Ուրբաթ, 09 սեպտեմբերի, 2022 թ., 09:18
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Շատերը կարծում են, թե նախկին նախագահներն ահռելի ֆինանսական միջոցներ ունեն և ոչինչ չեն խնայում Նիկոլ Փաշինյանի դեմ պայքարում՝ անսահմանափակ փող են ծախսում և անգամ հանրահավաքների մասնակիցներին են փողով բերում:
Իրականում, մեր տեղեկություններով, ընդդիմության առաջնորդները շատ դժվարությամբ են փող ծախսում, և նրանց թիմերում ամեն դրամը հաշվում են: Իսկ համատեղ գործողությունների ժամանակ համաչափորեն բաշխում են բոլոր ծախսերը: Երբեմն էլ տարաձայնություններ են ծագում, թե ով պետք է հոգա պայքարի ծախսերը, և ինչպես պետք է բաշխվեն թիմերի պարտականությունները:
Հուլիսի 19-ին, եթե հիշում եք, ընդդիմությունը հայտարարեց, թե շոգի պատճառով մեկ շաբաթով հետաձգում են հուլիսի 21-ին ծրագրած հավաքը: Մեր աղբյուրներն ասում են, որ իրականում կողմերը համաձայնության չեն եկել, թե ով պետք է այդ անգամ հոգա հանրահավաքի ծախսերը: Իսկ հիմնական ծախսը բեմի և տեխնիկական միջոցների տեղադրման հետ է կապված»: