«Այսպես էր նաև 44-օրյայից առաջ». Աշոտ Անդրեասյան
Երկուշաբթի, 12 սեպտեմբերի, 2022 թ., 17:24
«Հաղթանակի սերունդ» երիտասարդական շարժման առաջնորդ Աշոտ Անդրեասյան ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Եթե չեք նկատել՝ ասեմ, որ ադրբեջանը Սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած պատերազմի նախօրեին նույնությամբ նույն քաղաքականությունն էր իրականացնում ինչ հիմա։
Ադրբեջանը միջազգային հանրության մոտ վայնասուն է բարձրացրել, որ ամեն օր Հայաստանի զինված ուժերը խախտում են հրադադարը և ինքն այլ տարբերակ չունի, քան ռազմական գործողություններ սկսելը։
Այս ակտիվության կարևորագույն պատճառը Ռուս-ուկրաինական պատերազմում Ռուսաստանի վերջին օրերի անհաջողություններն են։
Բոլոր այն հիմարները, որ Ուկրաինայի փոքրիկ հաջողությունով ցնծում են և Ռուսաստանի անհաջողությունները անասնական հիացմունքով են ընդունում, հակահայաստանյան և հակապետական տարրեր են։
Ադրբեջանը ցանկանում է երկրորդ ճակատ բացել Ռուսաստանի դեմ՝ դա նաև նրան ստիպում է Թուրքիան ԱՄՆ-ի թեթև ձեռքով։
Ուշադրություն. Րոպեներ առաջ ադրբեջանում անժամկետ արգելեցին մինչև 50 տարեկան տղամարդկանց երկրից բացակայելը։
Այսպես էր նաև 44-օրյայից առաջ։
Կրկին կանգնած ենք ծանր իրավիճակի առաջ և այս ամենի միակ լուծումը դավաճանական իշխանության հեռացումն է։
Միակ հուսադրող բանն այն է, որ իրականում Ռուսաստանը Ուկրաինայում իր առջև դրած ռազմական առաջադրանքները կատարում է և Զելենսկին պարզապես արծրունյան «հաղթելու ենք»-ով կոտորում է իր ազգին հանուն Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի»: