Ոսկան Սարգսյանը՝ Բերդում ՔՊ-ականների վարկանիշի մասին
![]() 127 Երկուշաբթի, 12 սեպտեմբերի, 2022 թ., 23:42 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանը ֆեյսբուքյանը իր էջում գրում է․ «Իշխանամետ կայքերից մեկը, հղում անելով ԱԱԾ-ից աղբյուրին, գրել է, թե սեպտեմբերի 25-ին Բերդ խոշոր համայնքի ավագանու ընտրություններում ՔՊ կուսակցության թեկնածուների ցուցակի առաջին համար Վահրամ Սուքիասյանի վարկանիշը 55 տոկոս է։ Դա հարուցել էր Բերդ համայնքի շատ բնակիչների զարմանքը, քանզի Բերդ համայնքի գյուղերում շատերը Վահրամ Սուքիասյանին չեն ճանաչում։ «Զորավոր համայնք» դաշինքի նախընտրական շտաբի պետ Արամ Նիգոյանը (լուսանկարում), ով 1989 թվականից ԱԻՄ անդամ է, 1999-ից Նավուր գյուղի ղեկավարը, այսօր Բերդ համայնքի գյուղերից մեկում քարոզարշավի ժամանակ անդրադարձել է այդ տեղեկատվությանը, հայտարարելով, որ երբ ՔՊ-ականները երթով անցնում են Բերդ քաղաքի կենտրոնական՝ Մաշտոցի փողոցով, նույնիսկ 55 մարդ չեն կարողանում հավաքել»։ Աղբյուրը` Ոսկան Սարգսյան |