«Ադրբեջանի հիմնական նպատակը Վարդենիսի հատվածից Սևանա լիճ դուրս գալն է»․ Հայկ Մարտիրոսյան
Երեքշաբթի, 13 սեպտեմբերի, 2022 թ., 04:36
ԱԺԲ անդամ, քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը գրում է. «Ադրբեջանի հիմնական նպատակը Վարդենիսի հատվածից Սևանա լիճ դուրս գալն է՝ Սևանի հարավային հատվածից Վայոց Ձոր և Սյունիք մարզերը կտրելը և դեպի Նախիջևան թուրքական մեկ ցամաքամաս ստեղծելը:
Կարելի է ենթադրել, որ այս օպերացիան լիովին համաձայնեցված է Փաշինյանի հետ: Վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողը արդեն մեկուկես ժամ սկսված հարձակման վերաբերյալ որևէ խոսք չի ասել: Հայաստանի գաղութարար Ռուսաստանը լուռ է, որովհետև ինքն է կանգնած այս օպերացիայի հովանավորության ելակետում: ՀԱՊԿ-ն ընդհանրապես անգործ է, թեև հիմա հարձակումը հենց Հայկական ԽՍՀ տարածքի վրա է: Ակնհայտ է, որ ՀԱՊԿ-ը ամենևին չի էլ խառնվելու: Փոխարենը ցերոկն ակտիվանալու է թշնամական գործակալական ցանցը և բարբաջելու է, թե ինչու Արևմուտքն իբր չի օգնում Հայաստանին:
Ադրբեջանցիներն ունեն մինիմում նպատակ ևս: Դա Զանգեզուրի միջանցքի ուժով բացումն է և Հայաստանի պետության դե ֆակտո՝ փաստացի լուծարումը: Այդ նպատակին առնվազն, նրանք մեծ շանսեր ունեն առկա պայմաններում հասնելու:
Երկու և կես տարի Հայաստանը չի զինվել, ոչինչ չի արել պաշտպանունակություն ստեղծելու համար: Փոխարենը փաստացիորեն լուծարել է իր բանակը: Քաղաքական առումով արտաքին քաղաքական վեկտորը մնացել է նույն կործանարար ռուսաստանյանը: Ժողովուրդը բարոյալքված է, մարդկանց մտածելու ունակությունն անհետացած կամ անգո, կամքը՝ զրոյական, արժանապատվությունը՝ փալասի:
Մաքսիմում ծրագրով կորցնելու ենք Սյունիքը, հետևաբար և ողջ Հայաստանը դրա արդյունքում կդադարի գոյություն ունենալ:
Մինիմում ծրագրով Հայաստանը կտա Զանգեզուրի միջանցքը և կմտնի արագացված-դանդաղ մահվան փուլ:
Միակ ելքը արագ իշխանափոխությունն է և արտաքին քաղաքական կտրուկ շրջադարձը դեպի ԱՄՆ:
Հայաստանը փրկության որևէ այլ տարբերակ այլևս չունի:
Սա վերջն է:
Կա´մ փրկության ողբերգական և կորուստներով լի, բայց այնուամենայնիվ՝ սկիզբը:
Ընտրությունը մերն է: Իսկ մենք ընտրել այլևս կարծես թե չգիտենք»