«Սա չդադարած պատերազմի շարունակությունն է». Հրանուշ Խառատյան
![]() 195 Երեքշաբթի, 13 սեպտեմբերի, 2022 թ., 14:24 Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. ««Սահմանային հակամարտություն», «ադրբեջանական ագրեսիա» լղոզված և խոցելի ձևակերպումների փոխարեն պետք է գրել Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակում Հայաստանի արևելյան սահմանային գոտու բնակավայրերի վրա: ՀԱՐՁԱԿՈՒՄ: Սա չդադարած պատերազմի շարունակությունն է, պատերազմի փուլ, այսինքն՝ ՊԱՏԵՐԱԶՄ: Հայաստանի հետ սահմանային հակամարտությունն արդեն երկու տարի է առկա է՝ լոկալ տարածքներում պարբերական սրացումներով: Գիշերվանն արդեն միանգամայն ծրագրավորված հարձակում էր Հայաստանի արևելյան սահմաններում՝ հյուսիսից հարավ միանգամից հինգ տարբեր վայրերում, միաժամանակ, և ըստ էության՝ և պատերազմական գործողություններ էին: Հիմա ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն ի՞նչ է քննարկելու՝ «սահմանային հակամարտությո՞ւնը», «սահմանային հակամարտության սրացո՞ւմը», թե՞ լայն ճակատով հարձակումը: Սրանք միանգամայն տարբեր բաներ են»: Աղբյուրը` Հրանուշ Խառատյան |