«Սենց դաշնակցով մեզ թշնամի էլ պետք չի». Կոնստանտին Տեր-Նակալյան
![]() 254 Հինգշաբթի, 15 սեպտեմբերի, 2022 թ., 04:06 «Ադեկվադ» միաբանության անդամ Կոնստանտին Տեր-Նակալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկ Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, ԵԱՀԿ-ն, ԵՄ-ն միանգամայն հասցեական ու առարկայական կոչերով են հանդես գալիս, հստակ արձանագրում են, որ Ադրբեջանը հարվածներ է հասցնում ՀՀ սուվերեն տարածքում գտնվող ռազմական ու քաղաքացիական թիրախների։ Ռուսաստանը ԵՐԿՈՒ կողմերին ինչ-որ եզ կոչեր է անում, ՀԱՊԿ-ին մեր դիմումն էլ, որը, ոնց հասկանում եմ, կոնկրետ հոդվածի նշումով չի եղել, գցում են 2-րդ հոդվածի տակ ու որոշում են, որ էս նեղմաջալին մեզ ամենաշատը ստեղ Զասը կօգնի։ Ի դեպ, հայ-ռուսական երկկողմ պայամանագրով դիմելու մասին էլ հայտարարվել է երեկ, բայց ձեն-ծպտուն չկա։ Այսօր առավոտյան ՌԴ ԱԳՆ-ն մեղադրում է Արևմուտքին՝ Ռուսաստանին Անդրկովկասից դուրս մղել փորձելու մեջ... Սենց դաշնակցով մեզ սկի թշնամի էլ պետք չի»։ Աղբյուրը` Կոնստանտին Տեր-Նակալյան |