«Երեկ Բաղրամյան պողոտա էին եկել նաև ծաղրածուները, մանիպուլյատորները». ՔՊ-ական պատգամավոր
![]() 240 Հինգշաբթի, 15 սեպտեմբերի, 2022 թ., 12:51 «Այն նույն մարդիկ, ովքեր պատերազմի ժամանակ գնում էին սահման, զինվորներին համոզում, որ հողերը ծախած ա, այն նույն մարդիկ, ովքեր կոչ էին անում տանկերը պտտել դեպի Երևան, երբ Արցախում թեժ կռիվ էր, այն նույն մարդիկ, ովքեր ամեն ինչ արեցին, որ Շուշին ընկնի, որ Երևանում գան իշխանության, երեկ նույն բանը փորձեցին կրկնել՝ մանիպուլացրեցին մի շատ պարզ, հստակ միտք, որ հնչել էր այս ամբիոնից ու հասարակ մեդիա-տեռորի միջոցով խաբեցին մեր էմոցիոնալ, հայրենասեր ժողովրդի մի հատվածին, բերեցին Բաղրամյան պողոտա, խառնեցին նրանց հետ նաև կազմակերպված խմբերի, քաղաքական անմեղսունակների, ծաղրածուների, արկածախնդիրների ու տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ»,- անդրադառնալով Բաղրամյան պողոտայում երեկ տեղի ունեցած հանրահավաքին՝ ԱԺ-ում հայտարարեց ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը: |