«Թող հրապարակի անունները». Շարմազանով
![]() 264 Հինգշաբթի, 15 սեպտեմբերի, 2022 թ., 15:48 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի գրառումը․ «Պահանջում եմ Փաշինյանից անվանական հրապարակել այլ պետությունների «շպիոնների» անունները։ Հերիք բոլա արդեն։ 2019-ին Նիկոլն Իրանում հայտարարեց, որ Հայաստանում քաղաքական դաշտում այլ պետությունների գործակալներ կան։ Այն ժամանակ պահանջեցի հրապարակել գոնե մեկ անուն. Նիկոլը չկարողացավ անել դա։ Երեկ ԱԺ-ում էլի խոսեց «շպիոնների» մասին։ Թող հրապարակի անունները։ Եթե Նիկոլը գիտի «շպիոնների» անուններն ու նրանք վնասազերծված չեն, ուրեմն՝ հենց Փաշինյանն է զբաղված հանցավոր անգործությամբ։ Կամ ասում է՝ պատերազմի ժամանակ ինչ-որ եսիմ ով չկռվելու հրաման է տվել։ Անուն ասեք։ Ո՞վ է խանգարում։ Ես ուզում եմ իմանամ՝ ո՞վ կամ ովքե՞ր են իմ հայրենիքում զբաղված շպիոնությամբ ու ինչո՞ւ Փաշինյանը դրա մասին հայտարարում է, բայց չի վնասազերծում։ Հերիք է օդում խոսեք... փաստեր ներկայացրեք»։ Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |