«Լուսանկար, որտեղ մենք չկանք և դա հրաշալի է». Արսեն Խառատյան
Ուրբաթ, 16 սեպտեմբերի, 2022 թ., 08:42
«Ալիք մեդիա»-ի գլխավոր խմբագիր Արսեն Խառատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկար է տարածել՝ գրելով. «Լուսանկար, որտեղ մենք չկանք և դա հրաշալի է
Սամարղանդում հավաքվել են ասիական համագործակցության անվան տակ երկրների ակումբը՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի գլխավորությամբ: Հավաքվածների մեջ միակ ժողովրդավարությունը, որի հետ մենք նաև իրական շահեր ունենք՝ Հնդկաստանն է: Այդ երկրի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, սակայն, չի երևում:
Էրդողան-Ալիև-Պուտին խոսակցությունը կայանալու է վաղը: Այսպիսի ֆորմատում մեր ներկայությունը կլիներ 3+1 տրամաբանությամբ, իմա՝ սուլթանի, ցարի և այս երկուսի սիմբիոզի հետ: Ի՞նչ ունենք մենք այնտեղ անելու՝ չգիտեմ:
Այլևս կասկած չկա, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա հարձակումը պուտինյան վարչակարգի ուղիղ հրահանգով արված գործողություն էր: Ավելին՝ հավանական է, որ Ալիևն ինքը չէր ուզի սա, սակայն պարտավորություններ ունի իր չեկիստ հոր և իրեն իշխանությունում պահող համակարգի առաջ:
Լոնդոնյան բուտիկներում մեկօրյա թռիչքներով կոշիկ գնող որդիների կյանքը նույն որակի պահելու համար ալիևյան դիկտատուրան պատրաստ է ամեն ինչի: Հաշվել էլ գիտի՝ անխոս, գուցե հաճախ մեզնից ավելի լավ: Բայց մի բան հստակ է. մեր արժանապատիվ ապրելու ճանապարհն ընտրել ենք որպես ժողովուրդ, չգիտեմ՝ ինչ է ընտրել ադրբեջանցի ժողովուրդը հայատյացությունից զատ, իրենք կիմանան»: