«Ամոթից գետինը մտա, որ Փելոսին ասաց՝ դուք մի հատ հասկացեք՝ ինչ եք ուզում». Աբրահամ Գասպարյան
![]() 259 Հինգշաբթի, 22 սեպտեմբերի, 2022 թ., 17:30 Լրագրող Աբրահամ Գասպարյանի խոսքով՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին «կոդերով» հուշեց այնպիսի եզրույթներ, որոնց ճիշտ կիրառելիությունը նվազագույն կորուստներով այս վիճակից գուցե կարողանա դուրս բերել Հայաստանը: «Ես ամոթից գետինը մտա, որ նա ասաց՝ դուք մի հատ հասկացեք՝ ինչ եք ուզում, խնդիրը ձևակերպեք: Միշտ ասել եմ, չէ՞, սրանք խնդիր ձևակերպել չգիտեն, ճղճղան, բերանները լաչառ-լաչառ բացեն, խոսքեր ասեն, հոխորտան: Խնդիրը ձևակերպե՞լ եք դուք: Այս իշխանությունները պետք է վայրկյան առաջ փոշիանան, չմնան իշխանության: Պետություն ղեկավարելն ամեն մարդու բան չէ: Ոչ երնեկ այն մարդուն, որը պետք է ձևավորի իշխանություն՝ հետպատերազմյան այս շրջանում, որովհետև իրեն սպասվում է նվազագույնը հնգամյա չդադարող աշխատանք: Որևէ մեկին չթվա, թե իշխանափոխություն եթե կատարվեց, ամեն ինչ լավ է լինելու. Ոչ, շատ ավելի վատ է լինելու, որովհետև մենք այս մինուսից պետք է փորձենք գոնե զրոյական կետը ստանալ»,- 168TV-իի եթերում ասել է Գասպարյանը: |