«Թե՛ Օսկանյանը, և թե՛ Ղազինյանը չեն խորշում հերթական արդարացումը հրամցնել «եղբայրական» Ադրբեջանին»․ Ա․ Ջուլհակյան
![]() 285 Շաբաթ, 24 սեպտեմբերի, 2022 թ., 20:48 ՔՊ-ական պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի գրառումը․ «Քոչարյանական շրջիկ թափառախումբը վերջին երկու տարիներին լծված էր Ադրբեջանի 2020թ․ի սանձազերծած պատերազմը արդարացնելու և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ըստ այդմ՝ Հայաստանի Հանրապետությանը, պատերազմ հրահրելու հարցում մեղավոր կարգելու «նվիրական» գործին՝ ի թիվս այլ անհեթեթությունների նաև պնդելով, թե Ադրբեջանը ստիպված է եղել հարձակվել, քանզի իբր Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ բանակցությունները սկսում է սեփական կետից։ Հիմա այս նույն խմբակը, ի դեմս քոչարյանական աբոզի կարկառուններ Վարդան Օսկանյանի և Արթուր Ղազինյանի, պնդում է, որ օր առաջ պետք է իշխանափոխություն լինի, պետք է փոխել բանակցողին, որպեսզի նոր բանակցողը սկսի սեփական կետից՝ այդպիսով հետաձգելով հնարավոր պատերազմը։ Տրամաբանությո՞ւն։ Չէ՛, չենք լսել։ Աղբյուրը` Արուսյակ Ջուլհակյան |