«Դուք կա՛մ սխալվում եք, կա՛մ Ձեզ համակել է լավատեսության զգացումը». Ռուբեն Մելքոնյան
![]() 169 Երեքշաբթի, 04 հոկտեմբերի, 2022 թ., 15:24 Թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «ՊԱՐՈ՛Ն ՆԱԽԱԳԱՀ, ԴՈՒՔ ՍԽԱԼ ԵՔ ԿԱՄ ԼԱՎԱՏԵՍ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը երեկ անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլին և հավանական զարգացումներին՝ նշել է. «Հայ-թուրքական հաշտության պայմանագիրը, ըստ էության, շատ չի տարբերվելու Դավութօղլուի և Նալբանդյանի միջև 2009 թ. հոկտեմբերի 10-ին կնքված Ցյուրիխյան արձանագրություններից»: Ինչպես 2009-ին, այնպես էլ հիմա կարծում եմ, որ. - հայ-թուրքական Ցյուրիխյան արձանագրությունները «կառուցողական երկիմաստություն» պարունակող տեքստեր են, որոնք հայկական դիվանագիտության հաջողություններից կարելի է համարել, - արձանագրությունների տեքստում Հայաստանի համար որևէ կարմիր գծի հատում չկա. ո՛չ Արցախի հարց, ո՛չ Հայոց ցեղասպանության հարց, ո՛չ Կարսի պայմանագիր տերմիններ չկան, - այդ արձանագրությունները Թուրքիայում առաջացրել էին ինչպես իշխանություն-իշխանություն լարվածություն (վարչապետ Էրդողանի և նախագահ Գյուլի հայտարարություններն ու քայլերն ակնհայտ իրար հակադիր էին), այնպես էլ իշխանություն-ընդդիմություն բախում: Հայաստանի ներկայիս դիվանագիտության ձեռքբերումները, հնարավորությունները, կարգավիճակը, մեղմ ասած, զրոյական են և ուղղակի համեմատելու եզրեր չկան 2008-2009 թվականների հետ: Այնպես որ, պարո՛ն նախագահ, կարծելով, որ հիմա Հայաստանը կարող է Թուրքիայի հետ 2009 թ. փաստաթղթի նման փաստաթուղթ ստորագրել, Դուք կա՛մ սխալվում եք, կա՛մ Ձեզ համակել է լավատեսության զգացում, որն այնքան բնորոշ չէ Ձեր կերպարին»: Աղբյուրը` Ռուբեն Մելքոնյան |