ՔՊ խմբակցության փակ նիստում թեժ մարտեր են ընթացել. «Հրապարակ»
![]() 208 Շաբաթ, 08 հոկտեմբերի, 2022 թ., 10:24 «Հրապարակ»-ը գրում է. «ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը Վահագն Հովակիմյանի հեռանալուց հետո թափուր է մնացել, նախօրեին այդ պաշտոնի համար ՔՊ խմբակցության փակ նիստում թեժ մարտեր են ընթացել՝ խմբակցությունը բաժանվել է 2 մասի ՔՊ հնաբնակները պաշտպանել են Արփի Դավոյանի թեկնածությունը, մյուսները՝ Արուսյակ Ջուլհակյանի։ Ջուլհակյանը 2 ձայն ավելի է հավաքել։ Սակայն մինչ քվեարկությունը, նիստում այնպիսի կրքեր են բորբոքվել, որ հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը կեսից նեղացել ու դուրս է եկել․ նա կողմ է եղել Ջուլհակյանին, ով ավելի մոտ է իրավաբանությանը, քան Դավոյանը։ Ասել է, որ սա ծանր հանձնաժողով է, խնդիրը փոխնախագահի համար նախատեսված «պադավատի» ու վարորդի համատեքստում մի քննարկեք, պետք է լինի օրենքից հասկացող մեկը, որ կարողանա կազմակերպել հանձնաժողովի աշխատանքը։ Ի վերջո, փակ քվեարկության արդյունքում 28/30 հարաբերակցությամբ Ջուլհակյանն է ընտրվել»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |