«Աշխարհն արդեն Սարգսյան Սերժի ժամանակների աշխարհը չէ». Կարեն Հեքիմյան
![]() 183 Երկուշաբթի, 10 հոկտեմբերի, 2022 թ., 17:54 «Քաղաքացու իրավունքների պաշտպան» ՀԿ նախագահ Կարեն Հեքիմյանի գրառումը. «Ե՛վ Արևմուտք, և՛ Ռուսաստան: «Ե՛վ, Ե՛վ»-ը Հայաստան մտավ Սարգսյան Սերժի օրոք և կարողացավ դիմանալ շուրջ 10 տարի: Փաշինյան Նիկոլը փորձեց ընդօրինակել իրավանախորդին, սակայն չհաջողեց, քանզի կոմպլեմենտարիզմը լուրջ և բոլորի խելքի բանը չէ: Բացի դրանից՝ աշխարհն արդեն Սարգսյան Սերժի ժամանակների աշխարհը չէ: Այսօր, արդեն անգամ Թուրքիան և Չինաստանը չեն կարող «Ե՛վ, Ե՛վ»-ի մեջ մնալ: Եվ, ըստ այդմ, հաշվի առնելով օբյեկտիվությունն ու սուբյեկտիվությունը, կարելի է պնդել, որ հայկական կոմպլեմենտարիզմն իրեն սպառել է: Դա տրամաբանական է նաև այն տեսանկյունից, որ հարևանների հետ կոնֆլիկտ ունեցող պետության համար այս պահին չի կարող գործել աշխարհաքաղաքական «Ե՛վ, Ե՛վ»-ը: Աշխարհը գնում է դեպի «Կա՛մ, Կա՛մ»: Աղբյուրը` Կարեն Հեքիմյան |