Սիսիանում այսօր դրամատիկ նիստ է սպասվում․ «Հրապարակ»
![]() 198 Չորեքշաբթի, 12 հոկտեմբերի, 2022 թ., 09:12 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Այսօր՝ 11։00-ին, Սիսիանի ավագանու անդրանիկ նիստն է։ ՏԻՄ ընտրություններից հետո այստեղ որևէ ուժ չի հաղթահարել «50+1» շեմը և չունի միայնակ իշխանություն ստանձնելու, համայնքի ղեկավար ընտրելու մանդատ։ Սակայն սեպտեմբերի 25-ի ընտրություններից հետո՝ մինչ օրս, ավագանի անցած ուժերը միմյանց հետ չեն կարողանում լեզու գտնել։ Այս առումով այսօր դրամատիկ նիստ է սպասվում, հատկապես, որ Սիսիանի մեր աղբյուրներն ասում են, թե անցողիկ շեմը հաղթահարած բոլոր ուժերի առաջին համարները հավակնում են համայնքի ղեկավար դառնալ։ Ամենայն հավանականությամբ, համայնքապետ չի ընտրվի, և գործընթացները կգնան արտահերթ ընտրությունների ուղղությամբ։ Ի դեպ, երեկվանից մարզում են նաև տարածքային կառավարման նախարար Գնել Սանոսյանն ու փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը՝ նրանք գնացել են ծանոթանալու վերանորոգվող ճանապարհների որակին»: Մանրամասները՝ թերթի այսօրվա համարում: |