«Փաշինյանը պատերազմով տալու է Հայաստանի տարածքների կեսն ու շարունակի մնալ իշխանություն». քաղաքական վերլուծաբան
![]() 224 Հինգշաբթի, 13 հոկտեմբերի, 2022 թ., 17:18 Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Բաղդասարյանը 168 TV-ին տված հարցազրույցի ընթացքում ադբեջանական կողմից հայկական դիրքերի պարբերական հրթիռակոծումը դիտարկել է որպես Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների սկսման նախերգանք, ինչը հետապնդում է երկու նպատակ՝ կամ ՀՀ իշխանությանը պարտադրել պայմանագրի ստորագրում, կամ սկսել ՀՀ դեմ ռազմական գործողություններ։ Բաղդասարյանը խոսելով այն մասին, թե ստեղծված իրավիճակում ո՞ր երկրներից կարելի է աջակցություն սպասել, ասել է․ «Ադրբեջանական ագրեսիայի զսպման մեխանիզմներն Արևմուտքում չեն, նրանց հետ հույսեր կապել չի կարելի։ Իսկ ՀՀ իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների՝ ՆԱՏՕ, ԱՄՆ, ԵՄ այցերին ի պատասխան, Ռուսաստանից պետք է սպասել ցավալի արձագանքների։ Ռուսաստանն ունի այս տարածաշրջանում իրական ուժային լծակներ և դա կաշխատեցնի, փոխարենը՝ Արևմուտքն ունի իրական լծակներ ունենալու ցանկություն ընդամենը»։ |