«Հայաստանը գոյաբանական խնդիր ունի․ պիտի ինտեգրվի Արևմուտքին»․ Արմեն Մարտիրոսյան
Ուրբաթ, 14 հոկտեմբերի, 2022 թ., 23:11
«Ստեղծվել է, միգուցե, ոչ արժանապատիվ իրավիճակ, երբ ՌԴ-ն ամբողջ աշխարհում հայտարարվել է մերժված պետություն, սակայն ադրբեջանական ներխուժումների ժամանակ ՀՀ-ն հենց Մոսկվայից է ռազմական աջակցություն սպասում և մերժվում։ Այսինքն՝ մերժված պետությունը մերժում է մեզ։ ՀՀ իշխանությունները, իհարկե, հանդիպումներ են ունենում արևմտյան պետությունների պաշտոնյաների հետ, սակայն հանրությանը հայտնի չի դառնում՝ արդյո՞ք գտնվում են այլընտրանքներ»,- Ֆակտոր TV-իի հետ զրույցում ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախկին նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը։
«ՀՀ իշխանություններն ԱՄՆ-ի հետ պիտի սերտ համագործակցություն իրականացնեն, հատկապես, որ քանի անգամներ ՌԴ-ն ու ՀԱՊԿ-ն իրենց անվտանգային պարտավորությունները չկատարեցին։ Նույնիսկ այս դեպքում իշխանությունը չի փորձում խզել կապերը ՌԴ-ի հետ։ Հայաստանը գոյաբանական խնդիր ունի, որը պիտի լուծվի, ՀՀ-ն պիտի ինտեգրվի Արևմուտքին, հանրությունը պետք է ճնշի իշխանություններին»,- ասաց Արմեն Մարտիրոսյանը։