«Փաշինյանը բանավոր խոստումներ է տվել, Ադրբեջանն էլ պահանջներ է ներկայացնում». Հայկ Սևոյան
![]() 208 Երեքշաբթի, 18 հոկտեմբերի, 2022 թ., 23:42 «Ծեծի է ենթարկվել իշխանության ընդդիմախոսներից մեկը: Կապ չունի՝ Էդգար Ղազարյանը որ ֆորմատով է ընդդիմախոս, բայց իշխանությունների թիվ մեկ խնդիրը պետք է դառնա՝ պարզել այդ միջադեպը: Եթե նրանք չպարզեն, այս ամենը մնում է իշխանությունների վրա, որ դա գրանցվել է՝ որպես պատվեր»,- 168TV-ի «Ռեվյու» հաղորդման ընթացքում ասաց ՀՀԿ խորհրդի անդամ Հայկ Սևոյանը: Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին, Ադրբեջանից հնչող սպառնալիքներին, նա նշեց, որ Փաշինյանը բանավոր խոստումներ է տվել, Ադրբեջանն էլ պահանջներ է ներկայացնում: Հայկ Սևոյանը նկատեց՝ նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիոն ակտով Ադրբեջանի տրվող ճանապարհը պետք է վերահսկվեր ռուս սահմանապահների կողմից. «Ինչո՞ւ չի ընդունվում ռուս սահմանապահների վերաբերյալ կետը, ինչո՞ւ չի ընդունվում ՀՀ վերահսկողությունը, այլ Ադրբեջանն այս պարագայում հանդես է գալիս պահանջողի դերում: Բանավոր խոստումները չկատարելու դեպքում Ադրբեջանը պատրաստ է նոր ռազմական էսկալացիաների և նոր ագրեսիա դրսևորելու: Բայց չպետք է լինեն բանավոր խոստումներ, ներկայիս իշխանությունները պետք է հասկանան, որ այդ խոստումները տալը ու դրանք չկատարելը ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու կամ հայ զինվորի կյանք կարող են արժենալ»: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |