«Հայաստանի պաշտոնական քարոզչությունը վաղուց հակապետական է». Էդուարդ Շարմազանով
Չորեքշաբթի, 19 հոկտեմբերի, 2022 թ., 12:23
ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի գրառումը. «ՆԱՏՕ-ն ու Արևմուտքը, որտեղ «քիթները խոթեցին» այդ երկրները կա՛մ կործանվեցին, կա՛մ մասնատվեցին։
Հայաստանի պաշտոնական քարոզչությունը վաղուց հակապետական է, հակասում է հայ-ռուսական դաշնակցային շահերին ու ծառայում է թուրք-ՆԱՏՕ-ական շահերին։
Ժամանակին Նավալնիին եթեր տվեցին, ՀԱՊԿ-ին ինչ ասես ասեցին, հիմա էլ քարոզում են ՌԴ-ի ու Պուտինի պարտությունը ՆԱՏՕ-ի դեմ պայքարում։ Դուք ուղեղ ունե՞ք։ Հասկանո՞ւմ եք, որ ՌԴ-ի անհաջողության դեպքում դիմավորելու եք թուրքերին, ու ոչ մի Արևմուտք ձեզ չի գալու փրկի։
Հայաստանի ու Արցախի ճակատագիրը որոշվում է նաև ՌԴ-ՆԱՏՕ հակամարտության ժամանակ Ուկրաինայում։
Կրկնում եմ՝ ՌԴ-ի անհաջողությունն ու պարտությունն ուղիղ ճանապարհ է լինելու Հայաստանի վիլայեթացման համար, ա՛յ կապիտուլյանտ անմեղսունակներ։
Արևմուտքն ու ՆԱՏՕ-ն որտեղ «քիթները խոթեցին» այդ երկրները կա՛մ կործանվեցին, կա՛մ մասնատվեցին։
Միշտ հիշեք. ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի «բայրաքթարներն» են հազարավոր հայորդիների սպանել, իսկ «ձեր սիրելի» Ուկրաինան էլ Արցախի հարցում միշտ ունեցել է ադրբեջանամետ դիրքորոշում։
Արցախի հարցում Ուկրաինայի ու Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումները նույնական են՝ պրոադրբեջանական»։