«Հայաստանի պաշտոնական քարոզչությունը վաղուց հակապետական է». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 181 Չորեքշաբթի, 19 հոկտեմբերի, 2022 թ., 12:23 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի գրառումը. «ՆԱՏՕ-ն ու Արևմուտքը, որտեղ «քիթները խոթեցին» այդ երկրները կա՛մ կործանվեցին, կա՛մ մասնատվեցին։ Հայաստանի պաշտոնական քարոզչությունը վաղուց հակապետական է, հակասում է հայ-ռուսական դաշնակցային շահերին ու ծառայում է թուրք-ՆԱՏՕ-ական շահերին։ Ժամանակին Նավալնիին եթեր տվեցին, ՀԱՊԿ-ին ինչ ասես ասեցին, հիմա էլ քարոզում են ՌԴ-ի ու Պուտինի պարտությունը ՆԱՏՕ-ի դեմ պայքարում։ Դուք ուղեղ ունե՞ք։ Հասկանո՞ւմ եք, որ ՌԴ-ի անհաջողության դեպքում դիմավորելու եք թուրքերին, ու ոչ մի Արևմուտք ձեզ չի գալու փրկի։ Հայաստանի ու Արցախի ճակատագիրը որոշվում է նաև ՌԴ-ՆԱՏՕ հակամարտության ժամանակ Ուկրաինայում։ Կրկնում եմ՝ ՌԴ-ի անհաջողությունն ու պարտությունն ուղիղ ճանապարհ է լինելու Հայաստանի վիլայեթացման համար, ա՛յ կապիտուլյանտ անմեղսունակներ։ Արևմուտքն ու ՆԱՏՕ-ն որտեղ «քիթները խոթեցին» այդ երկրները կա՛մ կործանվեցին, կա՛մ մասնատվեցին։ Միշտ հիշեք. ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի «բայրաքթարներն» են հազարավոր հայորդիների սպանել, իսկ «ձեր սիրելի» Ուկրաինան էլ Արցախի հարցում միշտ ունեցել է ադրբեջանամետ դիրքորոշում։ Արցախի հարցում Ուկրաինայի ու Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումները նույնական են՝ պրոադրբեջանական»։ Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |