«Եթե միջազգային կառույցներն արձանագրում են, որ կա խախտում, պետք է դրվի նաև այդ խախտման հետևանքը վերացնելու հարցը». Արման Բաբաջանյան
Ուրբաթ, 21 հոկտեմբերի, 2022 թ., 20:18
ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը գրում է. «Գնահատելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության միջազգային ցանկացած ջանք՝ անկախ մասշտաբից, հարկ է դիտարկել Հայաստանի տարածքային ամբողջության վերականգնման խնդիրը:
Եթե միջազգային կառույցներն արձանագրում են, որ կա խախտում, ապա պետք է դրվի նաև այդ խախտման հետևանքը վերացնելու հարցը, այլապես բացարձակապես կորում է առաքելությունների իմաստը: Հակառակ պարագայում, կարող է ստացվել, որ այդ առաքելություններն ավելի շատ լուծելով հետագա ագրեսիա թույլ չտալու՝ իրապես կարևոր հարցը, իհարկե, այդուհանդերձ կամա, թե ակամա ստեղծում են իրավիճակ, երբ ֆիքսվում և դե ֆակտո, անուղղակի, լատենտ տրամաբանությամբ, սակայն լեգիտիմացվում է արդեն իսկ տեղի ունեցած խախտումը, որ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանք է:
Այստեղ է, որ դիրքորոշման ամբողջությունը պահանջում է քայլերի հստակ տրամաբանություն, որոնք պետք է ամենևին ոչ հեռու ապագայում հասնեն այն կետին, երբ նույն միջազգային կառույցները պետք է դնեն արդեն իսկ տեղի ունեցած տարածքային ամբողջականությանության խախտման հետևանքի վերացման խնդիր, իսկ չվերացնելու դեպքում՝ հստակ ուրվագծեն և սահմանեն դրա հետևանքն Ադրբեջանի համար»: