«Բա անեիք, չէի՞ք տեսնում, որ թշնամին չորս անգամ ավելի գումար է հատկացնում բանակին». Վահրամ Աթանեսյան
Երեքշաբթի, 25 հոկտեմբերի, 2022 թ., 02:12
Քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանը գրում է. «2018թ․ Հայաստանի ռազմական ծախսերը կազմել են 247 մլրդ 895 մլն դրամ կամ մոտ կես միլիարդ դոլար։ Նույն տարում Ադրբեջանը պաշտպանության ոլորտին հատկացրել է շուրջ երկու միլիարդ դոլար կամ 3,3 միլիարդ մանաթ։ Հիմա մարդիկ խոսում են Հայաստանը «ռազմական ռելսերի վրա դնելու» և «բալանսը վերականգնելու» մասին։ Բա անեիք, չէի՞ք տեսնում, որ թշնամին չորս անգամ ավելի գումար է հատկացնում բանակին, քան՝ դուք (մենք)։ Բանակի ուղեղային կենտրոնի մասին խոսողը նույն ուղեղային կենտրոնին խնդիր դրե՞լ է՝ նման դիսբալանասի դեպքում եթե պատերազմ սկսվի, ի՞նչ ելք է կանխատեսվում։ Եթե խնդիր դրել է՝ ի՞նչ ուղեղային պատասխան է ստացել։ Ո՞ւմ և ինչպե՞ս է ինքը զեկուցել, Անվտանգության խորհորդը քննարկե՞լ է ռազմա-ստրատեգիական իրավիճակը, քաղաքական ի՞նչ եզրակացության են եկել։ Եվ էլի բազմաթիվ հարցեր։ Թե չէ հետին թվով «Մաժինոյի գծի» առասպել ինչքան ասես՝ կարելի է գեներացնել։ Մանավանդ, երբ դիմացը մի քանի գյուղաբնակ կին է»։