«Ժամանակը սպառվում է». Էդուարդ Շարմազանով
Երեքշաբթի, 25 հոկտեմբերի, 2022 թ., 17:12
ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Ժամանակը սպառվում է: Անհրաժեշտ է այլընտրանքային և պետության գահավիժումը կանգնեցնելու իրական ծրագիր։
Դրա համար պետք է խորքային քննարկում՝ լուրջ ու առանց պոպուլիստական հայտարարությունների, որին պետք է հետևեն այլընտրանքային լուծման առաջարկը։
Բոլորս քննադատում ենք, մեղադրում ենք իրար, բայց դրանից «դժնդակ» իրականությունը չի փոխվում։
Հայաստանում առկա է ծրագրային մտքի, միմյանց լսելու ու այլընտրանք առաջարկելու լուրջ ճգնաժամ։ Միայն քննադատելով գործը գլուխ չի բերվելու։ Բոլորս դեմ ենք կրկնակի կապիտուլյացիային, նիկոլիզմին ու պետականության գահավիժմանը, բայց մեկ-երկու բացառությամբ գրեթե այլընտրանքային լուծում չենք առաջարկում։ Միտինգներով ու հերթական անգամ քայլելով, «Նիկոլ՝ հեռացիր» գոռալով դժվար իրավիճակ փոխվի։ Պետք է ունենալ Հայաստանի ապագա տեսլականի անվտանգային, արտաքին քաղաքական ու տնտեսական իրական հայեցակարգ։ Իսկ ունե՞նք … վստահ չեմ։ Խնդիրն այլևս աշխարհաքաղաքական ու արժեքային է, որը միայն Նիկոլով չի սահմանափակվում։
Ուկրաինայում պատերազմ է, Հարավային Կովկասը եռում է, ՆԱՏՕ-ն և ՌԴ-ն բացահայտ հակամարտության նոր թեժ փուլ են թևակոխում։
Քաղաքական ուժերս ու գործիչներս պետք է գիտակցենք բարդ իրականությունն ու մեր առջև դրված ընտրությունը։ Ամեն բան պարզ է. կա՛մ Արևմուտք-ՆԱՏՕ, կա՛մ Հյուսիս-Արևելք դաշինք։ Լինե՞լ, թե՞ չլինելու հարց է դրված։ Իսկ մենք ամեն ինչ քննարկում ենք, բացի այս կենսական նշանակություն ունեցող հարցից։ Հայաստանի պետականությունը պահպանելու ու նորանոր կործանարար կորուստներից խուսափելու համար ես մեկ անգամ չէ, որ ասել եմ՝ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների արմատական զարգացում, ինչպես նաև նոր որակի հարաբերությունների հաստատում Իրանի ու Չինաստանի հետ։ Հակառակ դեպքում Հայաստանը դառնալու է թուրքական ֆուռերի համար «պրոխոդնոյ դվոր»»։