«Մեծ համաշխարհային պատերազմի շրջափուլերը և Հայկական հարցն ու «Հայաստան» պրոյեկտը». Վարուժան Ավետիսյան
![]() 181 Չորեքշաբթի, 26 հոկտեմբերի, 2022 թ., 16:00 ԱԺԲ խորհրդի անդամ Վարուժան Ավետիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մեծ համաշխարհային պատերազմի շրջափուլերը և Հայկական հարցն ու «Հայաստան» պրոյեկտը . 1-ին համաշխարհային պատերազմի ավարտ Հայկական հարցի դե յուրե լուծում և «Հայաստան» Արևմտյան ժողովրդավարական պրոյեկտի օբյեկտիվ ծնունդ։ Ապա ընդհատում՝ 1920-21թթ. ռուս-թուրքական օկուպացիայով։ . 2-րդ համաշխարհային պատերազմի ավարտ Հայաստանը մնում է օկուպացված, սակայն ԱՄՆ-ն ճանաչում է օկուպացիայի փաստը (օկուպացված պետությունների մասին 1959թ. ԱՄՆ օրենք) . 3-րդ (սառը) համաշխարհային պատերազմի ավարտ Հայաստանի մասնակի դեօկուպացիա, բայց «Հայաստան» պրոյեկտը մնում է առկախված։ . 4-րդ (հիբրիդային) համաշխարհային պատերազմի ավարտ Հայկական հարցի դե ֆակտո լուծում և «Հայաստան» Արևմտյան ժողովրդավարական պրոյեկտի օբյեկտիվ վերածնունդ»։ Աղբյուրը` Վարուժան Ավետիսյան |