Սերգեյ Սարուխանյանը՝ Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրենի ԺՊ
![]() 187 Հինգշաբթի, 27 հոկտեմբերի, 2022 թ., 16:54 Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանի հրամանով Սերգեյ Սարուխանյանը նշանակվել է «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար: 2008-2012 թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքագիտության բաժնում (բակալավրի աստիճան): 2012-2015 թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքագիտության բաժնում (մագիստրոսի աստիճան): 22.08.2022-ից «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ 25.04.2022 թ. - 22.08.2022 թ.՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի օգնական: 17․02․2022 թ. - 25.04.2022 թ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարության խորհրդական՝ կառուցվածքային ստորաբաժանումներում առանձին գործառույթներ համակարգող: 27.12.2021 թ. - 17.02.2022 թ. աշխատել է ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության խորհրդական՝ կառուցվածքային ստորաբաժանումներում առանձին գործառույթներ համակարգող: Մասնագիտական գործունեության մանրամասներն այստեղ: |