«Առաջիկա ամիսներին որոշվելու են երկրի երկարաժամկետ զարգացման առանցքային ուղենիշները». Ավետիք Չալաբյան
![]() 185 Ուրբաթ, 28 հոկտեմբերի, 2022 թ., 18:36 Քաղաքական-հասարկական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Մեր երկիրը թևակոխել է մի շրջան, երբ առաջիկա ամիսներին որոշվելու է նրա երկարաժամկետ զարգացման առանցքային ուղենիշները: Մենք կարող ենք դուրս գալ հետպատերազմյան ապատիայից և համախմբվել մեր երկրի ու պետության պաշտպանության հրամայականի շուրջ կամ էլ մնալ անտարբեր, հավատալ ամեն օր իշխանական մեդիայի կողմից մեզ մատուցվող կեղծիքի հերթական դոզային, և քայլ առ քայլ կորցնել մեր պետականությունը: Երեկ այդ թեմայով ենք խոսել 5-րդ ալիքի եթերում հեռուստալրագրող Դերենիկ Մալխասյանի հետ՝ հընթացս բացահայտելով իշխանության կողմից շրջանառության մեջ դրված մի շարք վտանգացոր և կեղծ թեզեր: Ներկայացնում եմ ձեր ուշադրությանը, մեր պետության պաշտպանության շուրջ համախմբվելու և մեր ազգային իրավունքների համար միասին պայքարելու վճռական ակնկալիքով»: Աղբյուրը` Ավետիք Չալաբյան |