«Խաբելն ու կեղծելը քայքայել են մեր հասարակությունը». Արթուր Ղազինյան
![]() 174 Երկուշաբթի, 31 հոկտեմբերի, 2022 թ., 16:30 ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը գրում է. «Սուտն ու կեղծիքը, խաբելն ու կեղծելը քայքայել են մեր հասարակությունը, ավիրել հավատը, վստահությունը միմյանց նկատմամբ: Սուտն ու կեղծիքը պետք է արմատախիլ անել մեր միջից, իսպառ բացառել խաբելը, մանիպուլյացիան, խրախուսել ու պաշտպանել ազնվությունը, ճշմարտախոսությունը, անկեղծությունը: Մենք գոնե միմյանց նկատմամբ պետք է ազնիվ, շիտակ ու անկեղծ լինենք, առանց վարանելու ասենք նույնիսկ ամենատհաճ ու դառը ճշմարտությունը, չխաբենք ինքներս մեզ և երջանիկ մոլորության մեջ հերթական անգամ չգնանք դեպի նոր կոտորած, նոր կորուստներ: Ազնիվ եղեք միմյանց նկատմամբ, մի՛ խաբեք, մի՛ ստեք, գտեք համարձակություն ու պարկեշտություն ունեցեք ասելու ճիշտը, ոնց կա, առանց չափազանցնելու ու աղավաղելու: Միայն համարձակ ու ազնիվ մարդն է պատրաստ ընդունել իր սխալը, իր մեղքը, որ հետո կարողանա ուղղել այն, ապաշխարել ու մաքրվել մեղքերից: Եղեք համարձակ, ազնիվ ու պարկեշտ, ու կտեսնեք, թե ինչպես կփոխվի ձեր կյանքը...»: Աղբյուրը` Արթուր Ղազինյան |