ՌԴ Դաշնային խորհուրդը ՀՀ և Ադրբեջանի ժողովուրդների միջև վստահությունն ամրապնդելու նպատակով սկսել է եռակողմ միջխորհրդարանական շփումները
![]() 208 Երեքշաբթի, 01 նոյեմբերի, 2022 թ., 20:12 Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհուրդը Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների միջև վստահությունն ամրապնդելու նպատակով սկսել է եռակողմ միջխորհրդարանական շփումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Տելեգրամի իր ալիքում հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը։ «Երեկվա համատեղ հայտարարության մեջ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները, ի թիվս այլ բաների, ընդգծել են Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև դրական մթնոլորտի ձևավորման կարևորությունը՝ ռուսաստանյան աջակցությամբ հասարակայնության ներկայացուցիչների, փորձագիտական համայնքների և կրոնական առաջնորդների միջև երկխոսությունը շարունակելու համար, ինչպես նաև եռակողմ միջխորհրդարանական շփումների մեկնարկի կարևորությունը՝ երկու երկրների ժողովուրդների միջև վստահության ամրապնդման նպատակով»,- գրել է Կոսաչովը։ |