«Ադրբեջանա-ռուսական պայմանավորվածությունները կարող են փոփոխվել բացառապես Հայաստանի ցանկությամբ և կամքով». Արման Բաբաջանյան
![]() 189 Չորեքշաբթի, 02 նոյեմբերի, 2022 թ., 17:36 ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը գրում է. «Ղարաբաղյան հակամարտության վերջին երկու տարիների տրամաբանությունը հասունացրել է այն համոզումը, որ Բաքվի և Մոսկվայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ընդհանուր ընկալում ունի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ։ Ադրբեջանա-ռուսական պայմանավորվածությունները կարող են փոփոխվել բացառապես և միայն Հայաստանի ցանկությամբ և կամքով։ Երևանի կողմից առայժմ տեսանելի չեն շոշափելի, առարկայական քայլեր, որոնք հույս կներշնչեն, որ բացի ռուս-ադրբեջանական պայմանավորվածությունից ու շահերի համընկնումից այլ գործոն կա, որը կարող է էական փոփոխություն բերել ուրվագծվող կարգավորման շրջանակից։ Մենք հասել ենք այն հանգրվանին, որը գրեթե անհնար է դարձնում հակամարտության համապարփակ կարգավորումը բացառապես դիվանագիտական ճանապարհով։ Հայաստանը պետք է գտնի դիվանագիտական ճակատում ձեռք բերած պայմանավորվածություններն ուժով պաշտպանելու կարողություններ ձեռք բերելու ուղիներ, եթե մենք անկեղծորեն անհաշտ ենք ցանկացած պայմանավորվածության, որը չի ճանաչում, հաշվի չի առնում Հայաստանի դիրքորոշումներն ու կարմիր գծերը»։ Աղբյուրը` Արման Բաբաջանյան |