«Պրիվետ, Ռոբ... ասելու համար մարդը հատուցում էր կյանքով». Արմեն Դանիելյան
![]() 150 Ուրբաթ, 04 նոյեմբերի, 2022 թ., 16:48 ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ Արմեն Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Աքսոմատիկ ճշմարտություն է... Բոլոր պաշտոնյաներն էլ չեն ներում հատկապես այն մարդկանց, ովքեր ժամանակին տեսել են իրենց խեղճությունն ու թշվառությունը... Չեն ներում ու վերջ... Հեռու են փախչում այդ մարդկանցից, փորձում են իրենց անցյալից «ջնջել» այդ մարդկանց... Իսկ երբեմն էլ ոչնչացնում են նրանց՝ «դատապարտելով» մահվան... Հ.Գ. Պրիվետ, Ռոբ... ասելու համար մարդն հատուցում էր կյանքով... Նրանց խեղճությունը տեսնելու համար նրանք մեր զավակներին դատապարտեցին մահվան, իսկ մենք դարձանք սգավոր... Մի՞թե սրանցից փրկվելու նվազագույն շանս չունի հայ ժողովուրդը... Իսկ մեզ, մեզ ով է փրկելու... սրանց «դաժան» խեղճությունից... Թշնամու երկրորդ ճակատը տեղակայված է Երևանում... չմարդիկ չեն ներում հայ ժողովրդին, ով ոչ վաղ անցյալում տեսել է իրենց քրքրված սվիտրները... Չեն ներում ու վերջ...»: Աղբյուրը` Արմեն Դանիելյան |