ՔՊ-ում կասկածները չեն փարատվում․ «Իրավունք»
![]() 165 Չորեքշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2022 թ., 09:30 «Իրավունք» թերթը գրում է. «Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը շարունակում է մեղավորներ փնտրել կուսակցության վարչության ընտրության ժամանակ թույլ տված խայտառակության համար, որի վերահաշվարկը ցույց տվեց, որ երկու հոգու «սղացրել են» նորընտիր վարչության կազմում, իսկ իրականում ընտրված երկուսը դուրս մնացել: Լրատվամիջոցի տեղեկությունների համաձայն՝ այս հարցը քննարկման առարկա է դարձել նաեւ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ՔՊ-ական պատգամավորների ունեցած վերջին փակ հանդիպման ժամանակ: Պարզվում է՝ ՔՊ-ականները դեռ երկմտում են՝ միտո՞ւմ է եղել, թե՞ անփութություն, իսկ կասկածները չեն փարատվում: Ավելին՝ ոմանք նույնիսկ կասկածում են, որ մի կողմից՝ Փաշինյանը հարցը քննարկման առարկա է դարձնում, բայց մյուս կողմից էլ՝ հենց իր «մատն է խառը» վարչության նորընտիր կազմից փոխվարչապետ Մաթեւոս Համբարձումյանին եւ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանին դուրս թողնելու հարցում»: Մանրամասները՝ թերթի այսօրվա համարում։ |