«Դավաճանը ոչ թե պատժված է, այլ փորձում է պատժել թշնամիների դեմ պայքարողներին». Արսեն Ջուլֆալակյան
![]() 250 Հինգշաբթի, 10 նոյեմբերի, 2022 թ., 00:18 Նախկին պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ցավոք, հերթական անգամ համոզվում ես, որ 2 տարի առաջ պատահած համազգային պարտությունն ու խայտառակությունն օրինաչափություն էր, երբ տեսնում ես, որ՝ - մինչև այսօր այդ դավաճանության գլխավոր ճարտարապետը և նրա խմբակն իշխանության են և շարունակում են վայելել հազարավոր մարդկանց աջակցությունը, այդ թվում՝ բավական կրթված մարդկանց - դավաճանը ոչ թե պատժված է, այլ փորձում է պատժել բոլոր նրանց, ովքեր պայքարում են Հայաստանի ներքին և արտաքին թշնամիների դեմ - ազգակործան պատուհասն իր ընտանիքով հանդերձ նույնիսկ մի փոքր չի զղջում իր բերած աղետի համար և չտեսավարի առավելագույնս ըմբոշխնում է իշխանության տված բարիքները՝ նորից անպատիժ - կապիտուլյացիան ներկայացվում է որպես սովորական, նորմալ մի երևույթ և ընդունվում է հանրության լայն շերտերի կողմից - պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո խայտառակ վարք դրսևորածները նշանակվում են նոր, ավելի բարձր պաշտոնների, մաքրվում են, երբեմն նույնիսկ հերոսացվում, շարունակում են անարգել եթերներով և սոցհարթակներով իրենց ստերի և մանիպուլյացիաների տարածումը - ՊՆ-ն, ԳՇ-ն, ԱԱԾ-ն հաշտ են այս ամենի հետ: Հաշտ են նաև բազմաթիվ իբր սկզբունքային, ազգայնական հայտնի դեմքեր, որոնք ևս շատ հարմար տեղավորվել են տարբեր պաշտոնների - Սփյուռքի տարբեր համայնքներում հանդիպումների ընթացքում լսում ես խայտառակ «սրանք վատն են, բայց նախկիններն ավելի վատը» թեզը - սուտը, ատելությունը, ցինիկությունը, տգիտությունը, քծնանքն ու մեծամտությունը, արդարության բացակայությունը հասել են խեղդող մակարդակի... - երբ այսքան ապացույցներից հետո ծնունդով արցախցի, բարձրագույն կրթություն ստացած, տարիներով դասախոս աշխատած մարդն ասում է, թե էս «խեղճն» ինչ աներ, ամեն ինչ նախապես էր որոշված... - երբ հայտնի քպ-ականները դեռ կարող են ազատ զբոսնել քաղաքում Երկար կարելի է շարունակել: Բայց այսքանն էլ հերիք է, որ պարզ դառնա եղածի օրինաչափությունը: Հ. Գ. Ցավակցում եմ հայրենիքի համար նահատակվածների ընտանիքներին: Կգա ժամանակ, երբ նրանց սխրանքները կգնահատվեն»: Աղբյուրը` Արսեն Ջուլֆալակյան |