«Ինչպե՞ս կարելի է Հայրենիքը դիտարկել լոգիստիկայի տեսանկյունից և պնդել, որ այն մեզ պետք չէ»․ Կ․ Հեքիմյան
Կիրակի, 13 նոյեմբերի, 2022 թ., 16:00
«Քաղաքացու իրավունքների պաշտպան» ՀԿ նախագահ Կարեն Հեքիմյանի գրառումը. «Հանրության մոտ աստիճանաբար արմատավորվում է այն տեսակետը, որ «Արծվաշենը պահանջել պետք չէ», «Արծվաշենը պահանջելով, մենք հիմնավորում ենք Տիգրանաշենի և մյուս անկլավների նկատմամբ Ադրբեջանի պահանջը», «Արծվաշենը, լոգիստիկայի տեսանկյունից, անպետք տարածք է» և այսպես շարունակ:
Ընդ որում, այսօրինակ մտքերը Փաշինյան Նիկոլ & Co-ն չի արտահայտում: Դա սովորական, «միջին» հայի արտահայտած մտքերն են:
Երբեմն, ինձ թվում է, որ հայերի զգալի մասը շեղվել է: Հակառակ դեպքում, ինչպե՞ս կարելի է Հայրենիքը դիտարկել լոգիստիկայի տեսանկյունից և պնդել, որ այն մեզ պետք չէ:
Վերջերս Ալիև Իլհամը լոգիստիկ կենտրոններ է դարձնում Ֆիզուլին, Զանգելանը և, նույնիսկ՝ Կուբաթլին: Սրանք, լոգիստիկայի իմաստով, «անպիտան» տարածքներ էին, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, դառնալու են լուրջ լոգիստիկ կենտրոններ: Ինչո՞ւ: Որովհետև, ի տարբերություն մեզ, ադրբեջանցիները խելք ունեն և, «Հայրենիքը» լոգիստիկայի հետ փոխանակելու փոխարեն, այնտեղ լոգիստիկա են զարգացնում: Դա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ աշխարհում շատ քիչ բնական լոգիստիկ կենտրոններ կան: Դրանք ստեղծվում են խելոք մարդկանց ջանքերով: Իսկ մենք, նույնիսկ՝ Երևան-Ճամբարակ կանոնավոր ցամաքային կապ չենք ցանկանում ունենալ: Էլ ի՞նչ Արծվաշենի լոգիստիկայից եք խոսում:
Շատերին թվում է, որ, եթե մենք Արծվաշենը չպահանջենք, ապա մեզանից անկլավներ չեն պահանջելու: Նախ՝ Արծվաշենը հազարավոր հայերի Հայրենիքն է և ՀՀ անբաժանելի մասը: Եվ հետո՝ Կարսը, Մուշը, Ադանան, Իգդիրը, Գանձակը և մնացածը չպահանջեցիք, ի՞նչ ստացաք: Կամ՝ խաղաղություն եք առաջարկում, ի՞նչ եք ստանում: Ոչ միայն ոչինչ չեք ստանում, այլև՝ կորցնում եք:
Ի դեպ, ՀՀ անբաժանելի մաս կազմող Արծվաշենն Ադրբեջանի համար զբոսաշրջության կենտրոն է, որտեղ իրենց հանգիստն են անցկացնում հազարավոր ադրբեջանցի և օտարերկրյա զբոսաշրջիկներ: Նկարում պատկերված ադրբեջանցի աղջնակը վայելում է Արծվաշենի լիճը: Իսկ դուք շարունակեք պնդել, որ Արծվաշենը մեզ պետք չէ, այն անպետք է լոգիստիկայի տեսանկյունից և մենք այն չենք կարող պահանջել»: